Smiltenes novads, Blomes pagasts, “Donas”

Blog
  /  Uncategorized @lv   /  Ko redzēt apkārtnē?

Ko redzēt apkārtnē?

Ko redzēt apkārtnē?

No Blomes centra līdz Smiltenei ir 9 km, līdz Valmierai – 25 km, Cēsis atrodas 35 km attālumā.

Blomē, gleznainā dabas ielokā, izveidotais viesu nams “Donas” sniegs visskaistākās sajūtas! Ikviens viesis šeit varēs aizmirst ikdienu un ļauties dzīves svinēšanai dabas tuvumā!

 

  • Blakus viesu namam “Donas” atrodas Jeberlejas brīvdabas estrāde un Asuānas ūdenskrātuve. 20. gadsimta 70.  gadu sākumā izveidots vasaras izklaides un sporta aktivitāšu komplekss “Jeberleja”. Uzcelta estrāde senas rijas veidolā, skatītāju sēdvietas, laukumi izklaidei, sporta spēļu laukumi, ugunskuru vietas, nakšņošana teltīs, makšķerēšana. Ainava kompleksā ir ļoti pievilcīga, saistošu to padara Asuānas ūdenskrātuve (3,2 ha) uz Mutulītes upes (26 km), saglabātie koki un veiksmīgais laukumu izkārtojums.

Blomes estrāde Jeberlejā ir viena no pašām akustiskākajām Vidzemē. Jeberlejā līdzās estrādei ir laukums teltīm, peldēt gribētājiem – neliels ezeriņš (vai paliels dīķis – kā kuram labāk patīk dēvēt), volejbola laukums un, kas nav mazsvarīgi, smaržīgs un tīrs meža gaiss.

 

  1. gados Latvijā tika organizēts krietnās mūzikas festivāls “Dziesma manai paaudzei”, festivāla vadītājs bija Andris Freidenfelds, pavadošā grupa “Labvēlīgais Tips“. Šis festivāls 15 gadu garumā noticis arī Jeberlejas estrādē. Savos jaunības gados šeit pabijuši arī tādi vēlāk pazīstami Latvijas dziedātāji kā Marija Naumova, Rolands Ūdris, Mārtiņš Freimanis, Linda Leen u.c.

Savukārt, 21. gadsimta sākumā vairākus gadus Jeberlejās notika Smagās mūzikas festivāls ar daudz plašāku starptautisku skanējumu un daudzu valstu pārstāvju piedalīšanos. Smagās mūzikas aprindās labi pazīstamais Valdis Bērzvads šeit veiksmīgi organizēja šī stila alternatīvās mūzikas mīļotāju dziesmu svētkus – festivālu Metalshow.lv Open Air!

Festivāls atzīts kā viens no svarīgākajiem alternatīvas mūzikas notikumiem Latvijā un izpelnījās arī mūzikas apskatnieku un apmeklētāju atzinību.

 

Blomes Pasaku ozols, Foto: Julita Kluša (dziedatava.lv) 2015.

Pa ceļam uz Smilteni, tepat Blomē, droši un vareni kuplo ceļa senatnīgais Pasaku ozols. Savulaik, būvējot jauno ceļu uz Cēsīm, kolhoza „Uzvara” priekšsēdētājs neļāvis ozolu iznīcināt, atstāja. Un atklājās, ka ozola pieci zari varētu simbolizēt piecu mazo kolhozu apvienošanos lielajā „Uzvarā”. Labā ideja pārņemta arī pēc kolhozu laikiem, un nu Pasaku ozols kļuvis par Blomes simbolu. Resurss – atputasbazes.lv

 

  • Turpat, dažus kilometrus uz priekšu, atrodas Riņģu saiešanas nams. gads, hernhūtiešu jeb brāļu draudzes kustības liecinieks Blomē. Piebalga ir reģions, kurā brāļu draudzes jeb hernhūtieši kādu laiku bija modes noteicēji, aizsāka latviešu inteliģences veidošanos, turklāt šeit dzīvoja arī brāļi Kaudzītes, Matīss un Reinis, kuri bija saistīti ar hernhūtiešiem. Blomes pagasta Riņģu saiešanas nams ir 19. gadsimta  latviešu garīgās dzīves liecinieks. No aptuveni 200 kādreizējiem hernhūtiešu saieta namiem šobrīd Latvijā saglabājušies četri. Blomes pagasta “Riņģi” ir vienīgais, kas atrodas savā vietā un pilda sākotnējo funkciju. Kopš 1997. gada objekts iekļauts Valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā – rimts, mierīgs un neatkārtojams.

 

  • Iebraucot Blomē. Centra ezers – Dzirnavu ezers – peldvieta (1,6 ha platībā), iespējas sporta aktivitātēm, makšķerēšana.

 

 

Blomes Dzirnavu ezers ar tiltu uz saliņu. Foto: Julita Kluša (dziedatava.lv) 2015.

  • Pēc 5 kilometriem nokļūstot Smiltenē, noteikti ir jāredz Vecais parks. Izejot cauri parkam, apmeklētājs nokļūs Smiltenes Tepera ezera promenādē, kur dažādi uzņēmumi piedāvā giroskūteru, spīdmintona un spikeball spēļu nomu, iznomāt gokartus, skrituļslidas un rollerslēpes. Promenādes, Vecā parka un blakusesošās kartingu trases segums ir ideāli piemērots šāda veida aktivitātēm. Runājot par kartingu trasi, no ceturtdienas līdz svētdienai ir iespējams pieteikt izbraucienu ar neparasto braucamrīku. Tur pat līdzās ir arī volejbola laukumi ar iekārtiem tīkliem, kurus droši var izmantot jebkurā tīkamā laikā.

 

  • Abula upes ūdens spēku pirmo reizi elektrībā pārvērta Līvens 1901.gadā, ierīkojot vecā muižas ēkā ūdens ratu ar ģeneratoru. Vecā ēka atradās Vidus ezera krastā, ko vēlāk nojauca. Tad 1913.gadā HES pārcēla blakus Līvena celtajai hidroelektrostacijai, kuru slēdza 1961.gadā ekonomisku apsvērumu dēļ. Tagad tā pārbūvēta par dzīvojamo māju.

 

 

  • Smiltenes pilsētas pievārtē atrodas vecas šķūņa drupas, kas atgādina vienu no pasaules brīnumiem – akmens pieminekli Stounhendžu Lielbritānijā. “Smiltenes Stounhendža” atrodas klaja lauka vidū. Uz to nav īpašu norāžu vai jebkas, kas liecinātu, ka šī ir iecienīta vieta, jo tā patiešām nav uzskatāma par oficiālu apskates objektu. Drupas nav kādas senas muižas vai pils paliekas, bet gan izbijis siena šķūnis, kas 20. gadsimta beigās nodedzis ugunsgrēkā, atstājot tikai mūra pamatus.

Atpūtas un izklaides iespējas:

  • Ivetas Rones keramikas izstrādājumu darbnīca “Zīlītes”.

Keramikas darbnīca “Zīlītes”
Adrese: “Zīlītes”, Blomes pagasts, Smiltenes novads, LV-4707
Tālrunis: 29 122 205.

Interesentiem piedāvā keramikas darbnīcas apskati, stāstījumu par māla ceļu no zemes caur uguni līdz skanošam traukam. Virpošanas demonstrējumus, iespēju pašam piesēsties pie virpas, kā arī izveidot savu māla „laimes pogu”. Iespējama gatavās produkcijas apskate un iegāde.

  • Sirmiņu liliju selekcionāra Andra Krūmiņa- Liliju dārzs:

Adrese: “Sirmiņi”, Blomes pagasts, Smiltenes novads, LV-4707
Tālr.: 26 539 071

Blomēnietis Andris Krūmiņš ar liliju selekciju nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadus. Viņa dārzā aplūkojamas vairāk nekā 250 liliju šķirnes, no kurām aptuveni 30 ir paša meistara selekcionētās. Andra un Ilonas izlolotos ziedus sezonas laikā interesenti var aplūkot gan dažādās izstādēs, gan, iepriekš pieteicoties, arī uz vietas – “Sirmiņos”. Izmantojot katalogu, iepatikušos liliju sīpolus var arī pasūtīt.

 

  • Izjādes ar zirgiem- ZS “Akoti”

Adrese: “Akoti”, Blomes p., Smiltenes n., LV-4707

Tālr.: 29439792

Ļoti iecienīta laika pavadīšana novadā ir velo braucieni, šeit mazs apraksts par velomaršrutiem:

  • Smiltenes novada tūrisma centrs ir izveidojis divus iecienītus velomaršrutus. “Apriteņo Smiltenes ezerus” marķējuma dabā – zilas norādes ar velomaršruta numuru 115 un oranžu virziena rādītāju uz kokiem. Kopējais garums ir 29 km, un to klasificē kā vidējas grūtības. Velotakas laikā braucējs izbaudīs šai pusei raksturīgās reljefa formas, skaistās meža ainavas, varēs veldzēties 7 meža ezeros, iepazīt dabas un kultūrvēsturisko mantojumu, vietējos iedzīvotājus, tradīcijas un kultūru.

 

  • Velomaršruts “Izriteņo Dienvidkalni” iestiepjas Launkalnes kalnainajā apvidū, veidojot 40 km garu apļveida maršrutu. Velomaršruta laikā braucējam jāvadās pēc marķējuma dabā – zilas norādes ar velomaršruta numuru 140 un virziena rādītāju. Velomaršruts ved gar interesantiem Smiltenes novada tūrisma apskates objektiem.

 

  • Latvijas valsts meži novadā ir izveidojuši trīs velotakas, kuru marķējums ir krāsaini trijstūri, krāsa atbilstoša dažādiem takas garumiem, dzeltena – 10 km, zila – 20 km un sarkana – 30 km. Jāņem vērā, ka takas ir paredzētas kalnu velosipēdiem un ir pietiekami grūtas, tādēļ arī 20 km maršruts būs gana izaicinošs. Galvenie apskates objekti, kas tiek apskatīti, ir Tepera un Niedrāja ezeri, Pārkalņu naudas akmens un Silvas dendrārijs”.